Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  zajączek.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ??? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez doktorek   
niedziela, 22 stycznia 2012 18:31

Miłośnik Komunikacji Miejskiej – specyficzny rodzaj pasażera, który charakteryzuje się ogromną wiedzą na temat pojazdu w którym się znajduje, jak i o pozostałych w mieście/kraju/świecie (w zależności od stopnia zzielenienia), przeciwieństwo pracownika komunikacji miejskiej. Nie ma się co ich obawiać, dopóki zgadzasz się z ich poglądami na temat najnowszego mercedesa czy protrama.

MKM-owie zrzeszają się w kluby Miłośników Komunikacji Miejskiej. Największe z nich to pomorski, poznański, Jasnogórski, podwawelski, ze stolicy, chorzowski, wrocloveski i wodny.

MKM jako subkultura

•    Wzór MKM-a – nie ma, ta subkultura jest zbyt młoda i zbyt mało popularna, chociaż często MKM ma w rękach aparat;
•    Ideologia – przejazd w jak największym czasie w pojeździe komunikacji miejskiej, zdobycie wiedzy na temat komunikacji na całej planecie (w przyszłości – może nawet poza nią), nabycie własnego metra i postawienie go sobie w ogródku, założenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego, stworzenie linii tramwajowej prowadzącej dookoła świata, zniwelowanie miejskich korków poprzez wyłączenie z ruchu wszystkich samochodów i motocykli (ludzie by wtedy podróżowali tylko na piechtę, rowerem i – przede wszystkim! – transportem miejskim, a i spóźnień by nie było i wszyscy byliby zadowoleni – zwłaszcza MKM-owie);
•    Charakterystyczne znaki zewnętrzne – bilet okresowy w kieszen, często też aparat do robienia zdjęć kamyczków między szynami tramwajowymi. Miłośnicy Komunikacji Miejskiej mają też często ciuchy prane ostatnio w Boże Narodzenie i o parę rozmiarów za małe. W końcu całe kieszonkowe i pieniądze, jakie zarabiają lub dostają od rodziców, muszą pójść na bilet (najwięksi hardkorowcy kupują sobie też na pospieszne linie, by być większym kozakiem);
•    Charakterystyczne zachowania – są zależne od rodzaju MKM-a. Opisane poniżej.

Typy MKM-a

•    Kabiniarz – nie wymaga głębszego omówienia, zawodowo zajmuje się kabiniarstwem;
•    Fotograf – łazi po tramwaju z aparatem i robi zdjęcia wszystkiemu i wszystkim: od przycisku do otwierania środkowych drzwi, po prawy pośladek kolesiany, która akurat podróżuje tramwajem.
•    Bierny – nie robi nic, tylko siedzi na swoim miejscu. Nieraz rozmawia o tramwajach i autobusach ze wszystkimi, którzy znajdą się w pobliżu. Do biernych zaliczamy także:
o    Obrońca – swą moc pokazuje dopiero wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego (zepsuje się autobus, ktoś chce wysiąść między przystankami itp.). Wtedy z heroiczną miną krzyczy na cały autobus broniąc za wszelką cenę kierowcy.
o    Pętlowicz – zalicza pętle (tzw. pętloseksualizm), często robi zdjęcia przystanków. Często zna wszystkie kolejne przystanki każdej linii w mieście.
•    No lifer – siedzi cały czas w domu, obczaja w internecie rzeczy na temat transportu. Istnieje parę podgatunków no liferów...
o   Forumer – zarejestrowany na forach o komunikacji, często jest najaktywniejszym userem (przykładowo: w ciągu roku ma statystykę godzin spędzonych online 300 dni)
o    Informator – całe dnie szuka informacji o komunikacjach miejskich coraz to bardziej odległych miejsc (zazwyczaj zna rozkłady jazdy wszystkich linii na całym kontynencie Antarktydy)
o    Niusman – siedzi na portalach i co chwilę odświeża stronę z nadzieją na nowego newsa.
o    Webmaster – sam robi stronę i portal o komunikacji, na którą zaglądają codziennie setki MKM-ów. W logu strony podaje swój numer konta z tekstem, że zbiera na własną stodwójkę.
o   Marzyciel – właściwie ten nie używa internetu. On całe życie przelegiwuje w łóżku śniąc (w nocy) i marząc (w dzień), spełniając różne fantazje na temat transportu zbiorowego.
o    Modelarz – też nie korzysta z neta. Klei w domu modele pociągów i ustawia sobie na półce. Spełnia marzenia o własnej zajezdni, czy bocznicy.
o   Szafofob – Uznaje tylko i wyłącznie jedna linię, która jest dla niego słuszna. Z pasażerami siedzącymi obok rozmawia tylko i wyłącznie o studentach i tramwajach, które stanowią zło. Zazwyczaj zajmuje miejsce "za szybką" po prawej stronie pojazdu, w pierwszym rzędzie siedzeń. Uznaje tylko i wyłącznie autobusy dwóch marek, z leżącym silnikiem. Odwieczny przeciwnik "szaf", w których znajduję się silnik w autobusie niskopodłogowym (przecież to, w końcu zajmuje 4 miejsca siedzące).
o   Gracz – gra przez cały dzień w jedyną słuszną grę jaką jest Traffic Giant (ew. OpenTTD lub Simutrans, teraz przerzucił się na Cities In Motion). W ten sposób spełnia się jako przyszły zarządca komunikacji miejskiej. Potrafi godzinami patrzeć w jeżdżące w te i we w te wirtualne tramwaje, autobusy i pociągi.
o    Wirtualny kierowca/motorniczy – gra godzinami w VBus (kierowca) lub ATS (motorniczy). Codziennie drukuje i wypełnia karty pracy wypełniając tak absurdalne rubryki jak godzinę odjazdu z przystanku i podpis przy tym. Gdyby mu za to płacono pobierałby trzy pensje plus nadgodziny. Czasem zatrudnia się wirtualnie w wirtualnych firmach przewozowych.
•    Bileciarz (kolekcjoner) – osobnik dręczący ludzi o skasowane bilety, oraz posuwający starsze panie na przystanku „bo tam leży pomięty bilet, prze pani, a ja takiego nie mam”. Następnie rozprowadza je nielegalnie wśród innych bileciarzy lub chwali się nimi w internecie. Gdy się nudzi jeździ pociągiem do różnych miast w celu skanowania ich powierzchni w poszukiwaniu biletów.
•    Kanarofil – Uwielbia kanarów, bo dzięki nim gapowicze zostają srogo ukarani. Najczęściej chwali ich w internecie, ponieważ robienie tego w miejscu publicznym (np. autobusie) mogłoby skutkować cotygodniową wizytą u dentysty.
•    Prawnik – bezustannie interpretuje przepisy dotyczące transportu zbiorowego, czym bardzo imponuje innym MKM-om. Jego zdolności prawnicze kończą się jednak podczas rozmowy z gimnazjalistą, który właśnie odbył pierwszą lekcję WOSu w swoim życiu.
•   Aktor polityczny – całymi dniami jeździ tramwajem celem zwiększenia liczby wyborców poprzez pokazanie im, że woli transport publiczny od konwoju limuzyn. Ten rodzaj zanika zaraz po wyborach.
•    Matematyk – chcąc przekazać, że jechał tramwajem, podaje numery wagonów i sumuje je.
•   MKM Nonsensopedysta – miłośnik zajmujący się tworzeniem Nonsensopedii, dzięki to któremu na bieżąco wiemy gdzie i który tramwaj właśnie rozłożyła korozja. Rodzaj ten dzieli się jeszcze na dwa podtypy:
•    Pierwotny – najpierw był miłośnikiem, a potem stwierdził, że swoją wiedzą może ulepszyć Nonsensopedię
•    Wtórny – nonsensopedysta, który stwierdził, że Komunikacja miejska jest znakomitym źródłem złości humoru

Zawód dla MKM-a


•   Metsiarz – wystarczy zatrudnić się w redakcji gazety Metro, by choć przez nazwę być zespolonym ze zbiorowym transportem;
•   Kanar – po prostu kontroler biletów, może zarabiać pieniądze jeżdżąc tramwajami (robota-marzenie...);
•   Kierowca / motorniczy / maszynista – jak wyżej, ale jeszcze lepiej – możliwość prowadzenia pojazdu!
•    Mechanik – pracuje taki w zajezdni, gdzie ma ciągle stałe kontakty z pojazdami, najczęściej od dołu;
•    Sprzątacz – też w zajezdni, pucuje autobusy, by mogły wyjechać na linię czyściutkie jak nieobsikany śnieg;
•    Fabrykant – pracuje w zakładzie robiącym np. tramwaje. Przyszłość MKM-a modelarza.
•    Pomiarowiec – jeździ w te i wewte całą zmianę i spisuje ile ludzi wsiadło i wysiadło. Wymarzona praca, bo można wiele w zbiorkomie zaobserwować.

 

Dzień z życia Miłośnika Komunikacji Miejskiej

Oto jak wygląda typowy dzień MKM-a (mieszanki wszystkich gatunków)
•    4:30 – budzą go tramwaje, które właśnie wyjeżdżają z zajezdni. Nie jeżdżą jeszcze na linii, więc MKM dopiero się przebudza.
•    5:00 – Wstaje z łóżka, je śniadanie, myje zęby (elektryczną szczoteczką w kształcie pociągu), ubiera się, gdyż tramwaje rozpoczęły kursowanie liniowe.
•    5:10 – wbija na fora o komunikacji miejskiej, odpisuje na posty.
•    5:30 – wychodzi z domu, idzie pozaliczać parę pętli.
•    10:00 – wbija do kiosku, kupuje czasopismo Kasownik, żeby sprawdzić, czy jego zdjęcia załapały się do numeru. Idzie dalej zaliczać pętle i cykać focie.
•    12:00 – zjada drugie śniadanie z kierowcą autobusu, w którym jechał. Przy okazji rozmawia z nim sobie.
•    14:30 – idzie do MkmDonald'sa, zjada coś tam na obiad.
•    15:40 – zepsuł się tramwaj, w którym jechał! Ludzie krzyczą na motorniczego, a MKM go broni i nakazuje ludziom wypierdalać.
•    17:00 – jedzie do zajezdni, pomaga trochę czasu przy czyszczeniu autobusu.
•    19:00 – idzie na dworzec nakarmić bezdomnych, wsiada w pociąg i jedzie na przedmieścia. Stamtąd wraca aglomeracyjną linią autobusową.
•    21:00 – jest w domu. Zjada kolację, wrzuca na fora swoje nowe zdjęcia i żali się, że poprzednich nie pokazali w Kasowniku. Kiedy skończy swoje gorzkie żale i zaczyna grać w Traffic Giant, w końcu musi się wczuwać w rolę.
•    22:40 – kładzie się do łóżka, bo część tramwajów rozpoczęła zjeżdżać do zajezdni.
•    23:00 – leży, nie może zasnąć.
•    23:20 – wciąż nie może spać.
•    23:50 – zaczyna liczyć pociągi...
•    00:15 – zasnął, gdyż tramwaje przestały jeździć.

 
Discuss (1169 posts)
michael kors
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 27 2017 02:26:55
My husband and i felt very cheerful when Edward managed to do his reports through your ideas he made while using the weblog. It's not at all simplistic just to continually be offering methods which often some other people may have been selling. And we also fully understand we need the writer to be grateful to for that. The specific illustrations you made, the straightforward website menu, the friendships your site aid to instill - it's got mostly terrific, and it's really aiding our son in addition to us believe that that subject matter is satisfying, and that's seriously fundamental. Many thanks for everything!
michael kors michael kors
#122137
lacoste outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 27 2017 12:19:27
My spouse and i were very peaceful Michael managed to do his research through your precious recommendations he grabbed from your very own weblog. It's not at all simplistic just to be giving out tips and hints that many people today might have been making money from. We know we've got the blog owner to give thanks to for this. The type of illustrations you made, the simple web site menu, the friendships you can give support to engender - it's mostly spectacular, and it is helping our son and the family recognize that the situation is fun, and that's seriously pressing. Many thanks for all the pieces!
lacoste outlet lacoste outlet
#122182
yeezy boost
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 28 2017 10:32:38
My spouse and i have been absolutely excited Edward managed to complete his investigations through the entire ideas he got when using the weblog. It's not at all simplistic to just possibly be giving freely techniques that a number of people could have been making money from. We fully understand we now have the website owner to thank for that. Those illustrations you have made, the easy site menu, the relationships you make it easier to create - it is many astounding, and it's facilitating our son in addition to us feel that this subject matter is excellent, which is certainly really indispensable. Thanks for all the pieces!
yeezy boost yeezy boost
#122281
michael jordan shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 07:34:29
I wanted to write a small note so as to express gratitude to you for these unique guidelines you are giving at this site. My time consuming internet search has at the end been paid with professional facts to go over with my best friends. I 'd mention that we visitors are very much blessed to be in a decent network with very many wonderful individuals with interesting concepts. I feel pretty fortunate to have discovered the web pages and look forward to some more exciting times reading here. Thank you again for a lot of things.
michael jordan shoes michael jordan shoes
#122387
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 13:41:17
I precisely had to thank you so much once more. I'm not certain what I could possibly have sorted out in the absence of the actual creative ideas documented by you directly on my problem. This was an absolute frightening issue in my position, however , spending time with the very professional mode you handled that took me to jump over contentment. I will be grateful for the work and then sincerely hope you realize what a great job you are always carrying out teaching the rest through the use of your web site. I'm certain you haven't got to know any of us.
yeezy shoes yeezy shoes
#122420
michael kors outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 17:02:04
Thank you so much for providing individuals with a very breathtaking possiblity to discover important secrets from this blog. It is always very terrific and also stuffed with a great time for me personally and my office co-workers to visit your site on the least three times a week to see the new issues you have got. Not to mention, I'm just always happy considering the eye-popping ideas you give. Some 1 tips in this posting are certainly the most effective I've ever had.
michael kors outlet michael kors outlet
#122434
michael kors outlet store
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 11:45:07
I enjoy you because of all your work on this site. Kim delights in getting into investigations and it is simple to grasp why. All of us learn all concerning the lively method you render vital tips through your web blog and therefore welcome contribution from other people about this area of interest and our own girl is certainly studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You are doing a great job.
michael kors outlet store michael kors outlet store
#122531
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 16:38:14
I definitely wanted to jot down a remark to appreciate you for those lovely points you are showing on this site. My rather long internet research has at the end of the day been paid with good quality ideas to go over with my colleagues. I would mention that most of us visitors are unquestionably endowed to live in a wonderful site with very many lovely professionals with good things. I feel really grateful to have encountered your entire site and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks once more for a lot of things.
yeezy shoes yeezy shoes
#122555
michael kors outlet online
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 20:38:16
I enjoy you because of each of your work on this site. My mum delights in setting aside time for research and it's really obvious why. We all know all relating to the compelling tactic you render worthwhile tactics on your blog and as well recommend contribution from some others on that issue then our child is without a doubt understanding a lot. Take advantage of the rest of the new year. You're the one conducting a wonderful job.
michael kors outlet online michael kors outlet online
#122578
michael kors outlet online
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 31 2017 04:28:12
I am glad for writing to let you know what a impressive experience my child gained checking yuor web blog. She came to find a good number of issues, not to mention how it is like to have an awesome helping character to let the others very easily master specific problematic subject areas. You really did more than my desires. Thank you for imparting the informative, trusted, explanatory as well as unique guidance on your topic to Kate.
michael kors outlet online michael kors outlet online
#122628
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 31 2017 21:07:07
I simply needed to thank you very much yet again. I'm not certain the things I would've carried out in the absence of the type of techniques revealed by you on such a problem. It had been a very alarming condition in my opinion, but viewing the skilled manner you resolved it forced me to cry over fulfillment. Now i'm happy for this work and in addition trust you realize what an amazing job you happen to be carrying out teaching others through the use of a site. I know that you have never got to know all of us.
yeezy shoes yeezy shoes
#122690
michael kors outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 01 2017 15:49:15
Thank you for all your hard work on this site. My mother delights in working on investigation and it's simple to grasp why. Most people hear all about the lively medium you offer both useful and interesting strategies via this web site and in addition encourage response from the others on that article then our daughter is in fact being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always doing a really great job.
michael kors outlet michael kors outlet
#122738
yeezy boost 350
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 02 2017 04:45:08
Thank you for every one of your efforts on this web site. My daughter take interest in working on research and it's easy to see why. Almost all learn all relating to the powerful manner you render practical techniques on this blog and in addition recommend response from other individuals about this situation so our own princess is certainly starting to learn so much. Have fun with the rest of the new year. You are always performing a fantastic job.
yeezy boost 350 yeezy boost 350
#122794
new england patriots jerseys
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 02 2017 13:17:50
My spouse and i were really relieved Emmanuel could carry out his analysis through your ideas he got from your very own web page. It is now and again perplexing just to continually be giving away instructions most people might have been trying to sell. And we all already know we need the blog owner to thank for this. All of the illustrations you've made, the simple site navigation, the relationships you will help to create - it is most exceptional, and it's really helping our son in addition to us know that this matter is amusing, which is certainly exceptionally pressing. Thanks for all!
new england patriots jerseys new england patriots jerseys
#122827
kena-activewear
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 05 2018 06:34:38
sapvalidationresources, nj-hair-extensions,
kena-activewear
#123511
thelogicalbaba
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 05 2018 08:51:28
studio-in-balance, squiresandpierson,
thelogicalbaba
#123520
rhythm-and-ribs
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 05 2018 11:07:09
lanceandkarenkenmore, myrankdata,
rhythm-and-ribs
#123529
kurochan-bodrum
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 06 2018 04:04:51
startabrokeragefirm, stellar-dynamics,
kurochan-bodrum
#123586
gutelinks
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 06 2018 06:34:15
lizasavage, mariposaplaceapts,
gutelinks
#123592
zilkastudio
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 14 2018 01:22:45
nike free 4.0 v4 mens blue greynike roshe run mens yellow orangeadidas crazylight boost womens red blacknike kyrie 2 mens red blue
zilkastudio
#123758
liteheal
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 14 2018 09:25:29
coach wristlet kijiji toronto vancouvercoach hobo bag size kitcoach city tote dimensions testcoach wristlet wallet price
liteheal
#123786
portarredi
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 19 2018 04:18:38
kramerbarristers, rebuildingcolossos,
portarredi
#123933
was-du-nicht-siehst
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 20 2018 00:05:55
alliesre, getzink,
was-du-nicht-siehst
#124002
unichipecu
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 21 2018 01:41:42
shipacs, consensis,
unichipecu
#124074
latinogaypride
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 21 2018 04:54:08
proxidea, matchaffix,
latinogaypride
#124080
There are too many comments to list them all here. See the forum for the full discussion.
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (1169 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring