Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  tesco1.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ??? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez doktorek   
niedziela, 22 stycznia 2012 18:31

Miłośnik Komunikacji Miejskiej – specyficzny rodzaj pasażera, który charakteryzuje się ogromną wiedzą na temat pojazdu w którym się znajduje, jak i o pozostałych w mieście/kraju/świecie (w zależności od stopnia zzielenienia), przeciwieństwo pracownika komunikacji miejskiej. Nie ma się co ich obawiać, dopóki zgadzasz się z ich poglądami na temat najnowszego mercedesa czy protrama.

MKM-owie zrzeszają się w kluby Miłośników Komunikacji Miejskiej. Największe z nich to pomorski, poznański, Jasnogórski, podwawelski, ze stolicy, chorzowski, wrocloveski i wodny.

MKM jako subkultura

•    Wzór MKM-a – nie ma, ta subkultura jest zbyt młoda i zbyt mało popularna, chociaż często MKM ma w rękach aparat;
•    Ideologia – przejazd w jak największym czasie w pojeździe komunikacji miejskiej, zdobycie wiedzy na temat komunikacji na całej planecie (w przyszłości – może nawet poza nią), nabycie własnego metra i postawienie go sobie w ogródku, założenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego, stworzenie linii tramwajowej prowadzącej dookoła świata, zniwelowanie miejskich korków poprzez wyłączenie z ruchu wszystkich samochodów i motocykli (ludzie by wtedy podróżowali tylko na piechtę, rowerem i – przede wszystkim! – transportem miejskim, a i spóźnień by nie było i wszyscy byliby zadowoleni – zwłaszcza MKM-owie);
•    Charakterystyczne znaki zewnętrzne – bilet okresowy w kieszen, często też aparat do robienia zdjęć kamyczków między szynami tramwajowymi. Miłośnicy Komunikacji Miejskiej mają też często ciuchy prane ostatnio w Boże Narodzenie i o parę rozmiarów za małe. W końcu całe kieszonkowe i pieniądze, jakie zarabiają lub dostają od rodziców, muszą pójść na bilet (najwięksi hardkorowcy kupują sobie też na pospieszne linie, by być większym kozakiem);
•    Charakterystyczne zachowania – są zależne od rodzaju MKM-a. Opisane poniżej.

Typy MKM-a

•    Kabiniarz – nie wymaga głębszego omówienia, zawodowo zajmuje się kabiniarstwem;
•    Fotograf – łazi po tramwaju z aparatem i robi zdjęcia wszystkiemu i wszystkim: od przycisku do otwierania środkowych drzwi, po prawy pośladek kolesiany, która akurat podróżuje tramwajem.
•    Bierny – nie robi nic, tylko siedzi na swoim miejscu. Nieraz rozmawia o tramwajach i autobusach ze wszystkimi, którzy znajdą się w pobliżu. Do biernych zaliczamy także:
o    Obrońca – swą moc pokazuje dopiero wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego (zepsuje się autobus, ktoś chce wysiąść między przystankami itp.). Wtedy z heroiczną miną krzyczy na cały autobus broniąc za wszelką cenę kierowcy.
o    Pętlowicz – zalicza pętle (tzw. pętloseksualizm), często robi zdjęcia przystanków. Często zna wszystkie kolejne przystanki każdej linii w mieście.
•    No lifer – siedzi cały czas w domu, obczaja w internecie rzeczy na temat transportu. Istnieje parę podgatunków no liferów...
o   Forumer – zarejestrowany na forach o komunikacji, często jest najaktywniejszym userem (przykładowo: w ciągu roku ma statystykę godzin spędzonych online 300 dni)
o    Informator – całe dnie szuka informacji o komunikacjach miejskich coraz to bardziej odległych miejsc (zazwyczaj zna rozkłady jazdy wszystkich linii na całym kontynencie Antarktydy)
o    Niusman – siedzi na portalach i co chwilę odświeża stronę z nadzieją na nowego newsa.
o    Webmaster – sam robi stronę i portal o komunikacji, na którą zaglądają codziennie setki MKM-ów. W logu strony podaje swój numer konta z tekstem, że zbiera na własną stodwójkę.
o   Marzyciel – właściwie ten nie używa internetu. On całe życie przelegiwuje w łóżku śniąc (w nocy) i marząc (w dzień), spełniając różne fantazje na temat transportu zbiorowego.
o    Modelarz – też nie korzysta z neta. Klei w domu modele pociągów i ustawia sobie na półce. Spełnia marzenia o własnej zajezdni, czy bocznicy.
o   Szafofob – Uznaje tylko i wyłącznie jedna linię, która jest dla niego słuszna. Z pasażerami siedzącymi obok rozmawia tylko i wyłącznie o studentach i tramwajach, które stanowią zło. Zazwyczaj zajmuje miejsce "za szybką" po prawej stronie pojazdu, w pierwszym rzędzie siedzeń. Uznaje tylko i wyłącznie autobusy dwóch marek, z leżącym silnikiem. Odwieczny przeciwnik "szaf", w których znajduję się silnik w autobusie niskopodłogowym (przecież to, w końcu zajmuje 4 miejsca siedzące).
o   Gracz – gra przez cały dzień w jedyną słuszną grę jaką jest Traffic Giant (ew. OpenTTD lub Simutrans, teraz przerzucił się na Cities In Motion). W ten sposób spełnia się jako przyszły zarządca komunikacji miejskiej. Potrafi godzinami patrzeć w jeżdżące w te i we w te wirtualne tramwaje, autobusy i pociągi.
o    Wirtualny kierowca/motorniczy – gra godzinami w VBus (kierowca) lub ATS (motorniczy). Codziennie drukuje i wypełnia karty pracy wypełniając tak absurdalne rubryki jak godzinę odjazdu z przystanku i podpis przy tym. Gdyby mu za to płacono pobierałby trzy pensje plus nadgodziny. Czasem zatrudnia się wirtualnie w wirtualnych firmach przewozowych.
•    Bileciarz (kolekcjoner) – osobnik dręczący ludzi o skasowane bilety, oraz posuwający starsze panie na przystanku „bo tam leży pomięty bilet, prze pani, a ja takiego nie mam”. Następnie rozprowadza je nielegalnie wśród innych bileciarzy lub chwali się nimi w internecie. Gdy się nudzi jeździ pociągiem do różnych miast w celu skanowania ich powierzchni w poszukiwaniu biletów.
•    Kanarofil – Uwielbia kanarów, bo dzięki nim gapowicze zostają srogo ukarani. Najczęściej chwali ich w internecie, ponieważ robienie tego w miejscu publicznym (np. autobusie) mogłoby skutkować cotygodniową wizytą u dentysty.
•    Prawnik – bezustannie interpretuje przepisy dotyczące transportu zbiorowego, czym bardzo imponuje innym MKM-om. Jego zdolności prawnicze kończą się jednak podczas rozmowy z gimnazjalistą, który właśnie odbył pierwszą lekcję WOSu w swoim życiu.
•   Aktor polityczny – całymi dniami jeździ tramwajem celem zwiększenia liczby wyborców poprzez pokazanie im, że woli transport publiczny od konwoju limuzyn. Ten rodzaj zanika zaraz po wyborach.
•    Matematyk – chcąc przekazać, że jechał tramwajem, podaje numery wagonów i sumuje je.
•   MKM Nonsensopedysta – miłośnik zajmujący się tworzeniem Nonsensopedii, dzięki to któremu na bieżąco wiemy gdzie i który tramwaj właśnie rozłożyła korozja. Rodzaj ten dzieli się jeszcze na dwa podtypy:
•    Pierwotny – najpierw był miłośnikiem, a potem stwierdził, że swoją wiedzą może ulepszyć Nonsensopedię
•    Wtórny – nonsensopedysta, który stwierdził, że Komunikacja miejska jest znakomitym źródłem złości humoru

Zawód dla MKM-a


•   Metsiarz – wystarczy zatrudnić się w redakcji gazety Metro, by choć przez nazwę być zespolonym ze zbiorowym transportem;
•   Kanar – po prostu kontroler biletów, może zarabiać pieniądze jeżdżąc tramwajami (robota-marzenie...);
•   Kierowca / motorniczy / maszynista – jak wyżej, ale jeszcze lepiej – możliwość prowadzenia pojazdu!
•    Mechanik – pracuje taki w zajezdni, gdzie ma ciągle stałe kontakty z pojazdami, najczęściej od dołu;
•    Sprzątacz – też w zajezdni, pucuje autobusy, by mogły wyjechać na linię czyściutkie jak nieobsikany śnieg;
•    Fabrykant – pracuje w zakładzie robiącym np. tramwaje. Przyszłość MKM-a modelarza.
•    Pomiarowiec – jeździ w te i wewte całą zmianę i spisuje ile ludzi wsiadło i wysiadło. Wymarzona praca, bo można wiele w zbiorkomie zaobserwować.

 

Dzień z życia Miłośnika Komunikacji Miejskiej

Oto jak wygląda typowy dzień MKM-a (mieszanki wszystkich gatunków)
•    4:30 – budzą go tramwaje, które właśnie wyjeżdżają z zajezdni. Nie jeżdżą jeszcze na linii, więc MKM dopiero się przebudza.
•    5:00 – Wstaje z łóżka, je śniadanie, myje zęby (elektryczną szczoteczką w kształcie pociągu), ubiera się, gdyż tramwaje rozpoczęły kursowanie liniowe.
•    5:10 – wbija na fora o komunikacji miejskiej, odpisuje na posty.
•    5:30 – wychodzi z domu, idzie pozaliczać parę pętli.
•    10:00 – wbija do kiosku, kupuje czasopismo Kasownik, żeby sprawdzić, czy jego zdjęcia załapały się do numeru. Idzie dalej zaliczać pętle i cykać focie.
•    12:00 – zjada drugie śniadanie z kierowcą autobusu, w którym jechał. Przy okazji rozmawia z nim sobie.
•    14:30 – idzie do MkmDonald'sa, zjada coś tam na obiad.
•    15:40 – zepsuł się tramwaj, w którym jechał! Ludzie krzyczą na motorniczego, a MKM go broni i nakazuje ludziom wypierdalać.
•    17:00 – jedzie do zajezdni, pomaga trochę czasu przy czyszczeniu autobusu.
•    19:00 – idzie na dworzec nakarmić bezdomnych, wsiada w pociąg i jedzie na przedmieścia. Stamtąd wraca aglomeracyjną linią autobusową.
•    21:00 – jest w domu. Zjada kolację, wrzuca na fora swoje nowe zdjęcia i żali się, że poprzednich nie pokazali w Kasowniku. Kiedy skończy swoje gorzkie żale i zaczyna grać w Traffic Giant, w końcu musi się wczuwać w rolę.
•    22:40 – kładzie się do łóżka, bo część tramwajów rozpoczęła zjeżdżać do zajezdni.
•    23:00 – leży, nie może zasnąć.
•    23:20 – wciąż nie może spać.
•    23:50 – zaczyna liczyć pociągi...
•    00:15 – zasnął, gdyż tramwaje przestały jeździć.

 
Discuss (1254 posts)
cheap moncler vests sale ga
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 16 2018 07:46:16
the north face plasma thermoball insulated jacket menswholesale we buy pandora braceletscheap cheap pandora bracelets australiapandora charms online 2016
cheap moncler vests sale ga www.ristrutturazionebassocosto.com/moncl...oncler-vests-sale-ga
#128719
cheap moncler jackets liverpool schedule
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 16 2018 08:21:37
nike houston texans 81 owen daniels blue limited jersey22 nick markakis jersey quiznorth face vest washing instructions jacksonville flmens north face apex bionic jacket sale ny
cheap moncler jackets liverpool schedule www.nursingschoolcorona.com/monclerclear...s-liverpool-schedule
#128734
cheap moncler coats on sale uk kent
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 16 2018 12:47:36
discount christian louboutin slingbacks 85mm redcheap giuseppe zanotti flat sandals salechristian louboutin lady peep 150mm leather peep toe pumps black for salecheap jimmy choo sandals shopstyle
cheap moncler coats on sale uk kent www.washingtonleed.com/moncleronline_en/...oats-on-sale-uk-kent
#128803
womens manchester united 27 fellaini away short sleeves 2016 2017 club soccer jerseys
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 16 2018 20:01:37
cheap oakley garage rock sunglasses crystal black greywholesale ray ban rb4151 polarizedoakley style switch zoo for saleflyknit lunar 2 colors rot
womens manchester united 27 fellaini away short sleeves 2016 2017 club soccer jerseys www.smilingiseasy.com/nflonline_en/women...-club-soccer-jerseys
#128891
oakley womens script sunglasses brand
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 16 2018 20:22:29
ugg roxy tall boots chestnut quincynike lebron 11 menns hvitnike air max tn ultra womens white silverbon march茅 nike kd 7 femmes noir
oakley womens script sunglasses brand www.musiciancounsel.com/sunglassescleara...ipt-sunglasses-brand
#128893
ugg bailey bow sand village
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 17 2018 09:11:59
canada goose mystique fur hood parka jacketwomens canada goose hooded fish countcanada goose palliser quest linemens canada goose manitoba jacke instagram girl
ugg bailey bow sand village www.thebutterflywalk.org/uggonline_en/ug...ley-bow-sand-village
#129061
hafizarslan
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 17 2018 09:20:01
adidas springblade drive 2.0 rouge,mens nike air force 1 purple gold,nike huarache all white 2k filth,white grey womens nike magista cleats shoes,nike air force 1 flyknit low coral,air max 90 black
hafizarslan www.hafizarslan.com/
#129065
canada goose montebello parka navy womens expo
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 17 2018 10:49:19
kobe 10 blau lagoon schwarz vapor gr眉nsalomon xt wings 3 r酶d ringsnike cortez ultra white tilenike free express kinder laufschuh
canada goose montebello parka navy womens expo www.z28music.com/canadagoosediscount_en/...rka-navy-womens-expo
#129086
hacelosimple
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 17 2018 20:10:06
nike air max ltd 3 salt and pepper,nike cortez classic og trainers,puma ferrari i white black red,nike air max white original,nike air max high tops 2013,nike air force 1 low suede burgundy
hacelosimple www.hacelosimple.com/
#129185
canada goose trillium kijiji montreal ga
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 00:05:59
jordan retro 6 white pink grapefree run huarachesadidas zx 750 colorimi adidas crazylight boost
canada goose trillium kijiji montreal ga www.lepetitatelierbidart.com/canadagoose...m-kijiji-montreal-ga
#129245
ugg womens classic mini woven boots black black
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 00:41:39
air jordan retro 14 candy cane for verkauf craigslistnike roshe one 38lunarglide 7 testnike zoom clear out 1 oro
ugg womens classic mini woven boots black black www.townhousesforsaletoronto.com/uggoutl...en-boots-black-black
#129251
cheap ray ban aviators yahoo answers
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 08:06:51
canada goose montebello burgundycanada goose victoria bc eventscanada goose hybridge lite hoody blue haircanada goose mystique parka australia queen
cheap ray ban aviators yahoo answers www.partygaming-tournaments.com/sunglass...iators-yahoo-answers
#129376
8pfkv589
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 19:45:10
adidas pure boost all terrain mens yellow grey,purple silver mens air jordan 11 shoes,nike free trainer 5.0 ohio state buckeyes,nike mercurial victory v cr tf soccer interstellar boots black white,nike air max ltd blue,nike mercurial vapor flyknit dimensions,cheetah print nike shox for sale,mens nike air max 95 grey gold
8pfkv589 www.8pfkv589.com/
#129533
5kya44jr
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 20:11:58
nike lunar trout,nike mercurialx finale ic india,nike blazer advanced for sale,nike roshe two high boot,salomon fellraiser herren trail laufen schuhe schwarz,nike air max outlet canada,adidas copa mundial schwarz edition kaufen,nike air max 90 essential wolf grey
5kya44jr www.5kya44jr.com/
#129544
canada goose expedition costco travel
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 18 2018 20:24:46
the north face aconcagua down jacket womens sale nyccheap will pandora rings tarnishpandora rings may birthstone for salepandora colosseum charm low price sale for sale
canada goose expedition costco travel www.prepteststore.com/canadagoosediscoun...dition-costco-travel
#129548
air jordan 1 banned flight club
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 19 2018 00:43:49
wholesale ray ban clubmaster eyeglasses tortoiseray ban jackie ohh celebritycheap oakley oil rig discontinuedray ban original aviator with flash mirror lenses
air jordan 1 banned flight club www.virtuelle-messe-3d.com/sneakeronline...1-banned-flight-club
#129627
moncler vest neiman marcus iowa for sale
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 19 2018 06:38:23
michael kors handbag bedford bowling for salemk satchels bedford quebec streetmichael kors valentines day 2016 zodiacmichael kors satchels fulton ave apartments
moncler vest neiman marcus iowa for sale www.archaeologyforall.org/moncleroutlet_...marcus-iowa-for-sale
#129704
gitmira
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 19 2018 16:16:43
nike zoom winflo 3 womens white sky blue,nike air max plus boss suede,nike roshe flyknit pure platinum,mens salomon speed cross 3 orange grey,nike air huarache yellow white,nike air force 1 flyknit low sky blue
gitmira www.gitmira.com/
#129790
nikeid free og 14
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 19 2018 16:46:52
flyknit roshe run big rednew balance 890 womens yellow gumbootsnike kd 7 premium gold medal matchadidas crazylight boost low 2017 ford
nikeid free og 14 www.buygreenbananas.com/cheapest-shoes/nikeid-free-og-14
#129794
north face destiny down insulated jacket jar
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 19 2018 22:31:09
nike air max tailwind 7 svart rosaflyknit lunar 1 gr眉n glow gsnike shox deliver fl氓den bl氓 eyesadidas nmd runner core black cat
north face destiny down insulated jacket jar www.mariofaviobeltrones.com/northfacewho...insulated-jacket-jar
#129840
cheap jordan 11 all white
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 20 2018 00:30:00
air jordan 7 ny jets ticketsair jordan 8 retro hvid sort true r酶d dotadidas zx flux xeno grey movienike shox elite 2
cheap jordan 11 all white www.southcoastfineart.com/shoeswholesale...-jordan-11-all-white
#129867
air max 2015 womens price philippines
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 20 2018 00:54:07
roshe run black obsidiannike roshe onekd 9 navy blue angelsadidas forum mid lite rs tuning
air max 2015 womens price philippines www.pediatricsinburke.com/cheap-shoes/ai...ns-price-philippines
#129871
air max run lite 5 m
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 20 2018 10:07:01
nike dunk sb box colorssalomon xt hawk black bluewomens nike lunarglide 6 black purplenike air max 90 red red
air max run lite 5 m www.narrenakademie.com/promo-code/air-max-run-lite-5-m
#129976
canada goose borden bomber graphite ya
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 20 2018 15:06:47
michael kors handbags ebay ukmk satchels grayson inn menumichael kors wallets miranda divorce floridamichael kors weston satchel navy blvd
canada goose borden bomber graphite ya www.waroftheapps.com/canadagooseclearanc...n-bomber-graphite-ya
#130027
pxl3x0b5
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
May 20 2018 15:12:47
nike lunar mvp pregame turf,nike lunar force 1 duckboot wholesale,nike free inneva aliexpress,adidas springblade solyce yellow silver,nike air huarache yellow red,air jordan yellow black,nike hyperdunk 2016 purple pink,air max 2017 new
pxl3x0b5 www.pxl3x0b5.com/
#130028
There are too many comments to list them all here. See the forum for the full discussion.
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (1254 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring