Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  sk3.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ??? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez doktorek   
niedziela, 22 stycznia 2012 18:31

Miłośnik Komunikacji Miejskiej – specyficzny rodzaj pasażera, który charakteryzuje się ogromną wiedzą na temat pojazdu w którym się znajduje, jak i o pozostałych w mieście/kraju/świecie (w zależności od stopnia zzielenienia), przeciwieństwo pracownika komunikacji miejskiej. Nie ma się co ich obawiać, dopóki zgadzasz się z ich poglądami na temat najnowszego mercedesa czy protrama.

MKM-owie zrzeszają się w kluby Miłośników Komunikacji Miejskiej. Największe z nich to pomorski, poznański, Jasnogórski, podwawelski, ze stolicy, chorzowski, wrocloveski i wodny.

MKM jako subkultura

•    Wzór MKM-a – nie ma, ta subkultura jest zbyt młoda i zbyt mało popularna, chociaż często MKM ma w rękach aparat;
•    Ideologia – przejazd w jak największym czasie w pojeździe komunikacji miejskiej, zdobycie wiedzy na temat komunikacji na całej planecie (w przyszłości – może nawet poza nią), nabycie własnego metra i postawienie go sobie w ogródku, założenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego, stworzenie linii tramwajowej prowadzącej dookoła świata, zniwelowanie miejskich korków poprzez wyłączenie z ruchu wszystkich samochodów i motocykli (ludzie by wtedy podróżowali tylko na piechtę, rowerem i – przede wszystkim! – transportem miejskim, a i spóźnień by nie było i wszyscy byliby zadowoleni – zwłaszcza MKM-owie);
•    Charakterystyczne znaki zewnętrzne – bilet okresowy w kieszen, często też aparat do robienia zdjęć kamyczków między szynami tramwajowymi. Miłośnicy Komunikacji Miejskiej mają też często ciuchy prane ostatnio w Boże Narodzenie i o parę rozmiarów za małe. W końcu całe kieszonkowe i pieniądze, jakie zarabiają lub dostają od rodziców, muszą pójść na bilet (najwięksi hardkorowcy kupują sobie też na pospieszne linie, by być większym kozakiem);
•    Charakterystyczne zachowania – są zależne od rodzaju MKM-a. Opisane poniżej.

Typy MKM-a

•    Kabiniarz – nie wymaga głębszego omówienia, zawodowo zajmuje się kabiniarstwem;
•    Fotograf – łazi po tramwaju z aparatem i robi zdjęcia wszystkiemu i wszystkim: od przycisku do otwierania środkowych drzwi, po prawy pośladek kolesiany, która akurat podróżuje tramwajem.
•    Bierny – nie robi nic, tylko siedzi na swoim miejscu. Nieraz rozmawia o tramwajach i autobusach ze wszystkimi, którzy znajdą się w pobliżu. Do biernych zaliczamy także:
o    Obrońca – swą moc pokazuje dopiero wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego (zepsuje się autobus, ktoś chce wysiąść między przystankami itp.). Wtedy z heroiczną miną krzyczy na cały autobus broniąc za wszelką cenę kierowcy.
o    Pętlowicz – zalicza pętle (tzw. pętloseksualizm), często robi zdjęcia przystanków. Często zna wszystkie kolejne przystanki każdej linii w mieście.
•    No lifer – siedzi cały czas w domu, obczaja w internecie rzeczy na temat transportu. Istnieje parę podgatunków no liferów...
o   Forumer – zarejestrowany na forach o komunikacji, często jest najaktywniejszym userem (przykładowo: w ciągu roku ma statystykę godzin spędzonych online 300 dni)
o    Informator – całe dnie szuka informacji o komunikacjach miejskich coraz to bardziej odległych miejsc (zazwyczaj zna rozkłady jazdy wszystkich linii na całym kontynencie Antarktydy)
o    Niusman – siedzi na portalach i co chwilę odświeża stronę z nadzieją na nowego newsa.
o    Webmaster – sam robi stronę i portal o komunikacji, na którą zaglądają codziennie setki MKM-ów. W logu strony podaje swój numer konta z tekstem, że zbiera na własną stodwójkę.
o   Marzyciel – właściwie ten nie używa internetu. On całe życie przelegiwuje w łóżku śniąc (w nocy) i marząc (w dzień), spełniając różne fantazje na temat transportu zbiorowego.
o    Modelarz – też nie korzysta z neta. Klei w domu modele pociągów i ustawia sobie na półce. Spełnia marzenia o własnej zajezdni, czy bocznicy.
o   Szafofob – Uznaje tylko i wyłącznie jedna linię, która jest dla niego słuszna. Z pasażerami siedzącymi obok rozmawia tylko i wyłącznie o studentach i tramwajach, które stanowią zło. Zazwyczaj zajmuje miejsce "za szybką" po prawej stronie pojazdu, w pierwszym rzędzie siedzeń. Uznaje tylko i wyłącznie autobusy dwóch marek, z leżącym silnikiem. Odwieczny przeciwnik "szaf", w których znajduję się silnik w autobusie niskopodłogowym (przecież to, w końcu zajmuje 4 miejsca siedzące).
o   Gracz – gra przez cały dzień w jedyną słuszną grę jaką jest Traffic Giant (ew. OpenTTD lub Simutrans, teraz przerzucił się na Cities In Motion). W ten sposób spełnia się jako przyszły zarządca komunikacji miejskiej. Potrafi godzinami patrzeć w jeżdżące w te i we w te wirtualne tramwaje, autobusy i pociągi.
o    Wirtualny kierowca/motorniczy – gra godzinami w VBus (kierowca) lub ATS (motorniczy). Codziennie drukuje i wypełnia karty pracy wypełniając tak absurdalne rubryki jak godzinę odjazdu z przystanku i podpis przy tym. Gdyby mu za to płacono pobierałby trzy pensje plus nadgodziny. Czasem zatrudnia się wirtualnie w wirtualnych firmach przewozowych.
•    Bileciarz (kolekcjoner) – osobnik dręczący ludzi o skasowane bilety, oraz posuwający starsze panie na przystanku „bo tam leży pomięty bilet, prze pani, a ja takiego nie mam”. Następnie rozprowadza je nielegalnie wśród innych bileciarzy lub chwali się nimi w internecie. Gdy się nudzi jeździ pociągiem do różnych miast w celu skanowania ich powierzchni w poszukiwaniu biletów.
•    Kanarofil – Uwielbia kanarów, bo dzięki nim gapowicze zostają srogo ukarani. Najczęściej chwali ich w internecie, ponieważ robienie tego w miejscu publicznym (np. autobusie) mogłoby skutkować cotygodniową wizytą u dentysty.
•    Prawnik – bezustannie interpretuje przepisy dotyczące transportu zbiorowego, czym bardzo imponuje innym MKM-om. Jego zdolności prawnicze kończą się jednak podczas rozmowy z gimnazjalistą, który właśnie odbył pierwszą lekcję WOSu w swoim życiu.
•   Aktor polityczny – całymi dniami jeździ tramwajem celem zwiększenia liczby wyborców poprzez pokazanie im, że woli transport publiczny od konwoju limuzyn. Ten rodzaj zanika zaraz po wyborach.
•    Matematyk – chcąc przekazać, że jechał tramwajem, podaje numery wagonów i sumuje je.
•   MKM Nonsensopedysta – miłośnik zajmujący się tworzeniem Nonsensopedii, dzięki to któremu na bieżąco wiemy gdzie i który tramwaj właśnie rozłożyła korozja. Rodzaj ten dzieli się jeszcze na dwa podtypy:
•    Pierwotny – najpierw był miłośnikiem, a potem stwierdził, że swoją wiedzą może ulepszyć Nonsensopedię
•    Wtórny – nonsensopedysta, który stwierdził, że Komunikacja miejska jest znakomitym źródłem złości humoru

Zawód dla MKM-a


•   Metsiarz – wystarczy zatrudnić się w redakcji gazety Metro, by choć przez nazwę być zespolonym ze zbiorowym transportem;
•   Kanar – po prostu kontroler biletów, może zarabiać pieniądze jeżdżąc tramwajami (robota-marzenie...);
•   Kierowca / motorniczy / maszynista – jak wyżej, ale jeszcze lepiej – możliwość prowadzenia pojazdu!
•    Mechanik – pracuje taki w zajezdni, gdzie ma ciągle stałe kontakty z pojazdami, najczęściej od dołu;
•    Sprzątacz – też w zajezdni, pucuje autobusy, by mogły wyjechać na linię czyściutkie jak nieobsikany śnieg;
•    Fabrykant – pracuje w zakładzie robiącym np. tramwaje. Przyszłość MKM-a modelarza.
•    Pomiarowiec – jeździ w te i wewte całą zmianę i spisuje ile ludzi wsiadło i wysiadło. Wymarzona praca, bo można wiele w zbiorkomie zaobserwować.

 

Dzień z życia Miłośnika Komunikacji Miejskiej

Oto jak wygląda typowy dzień MKM-a (mieszanki wszystkich gatunków)
•    4:30 – budzą go tramwaje, które właśnie wyjeżdżają z zajezdni. Nie jeżdżą jeszcze na linii, więc MKM dopiero się przebudza.
•    5:00 – Wstaje z łóżka, je śniadanie, myje zęby (elektryczną szczoteczką w kształcie pociągu), ubiera się, gdyż tramwaje rozpoczęły kursowanie liniowe.
•    5:10 – wbija na fora o komunikacji miejskiej, odpisuje na posty.
•    5:30 – wychodzi z domu, idzie pozaliczać parę pętli.
•    10:00 – wbija do kiosku, kupuje czasopismo Kasownik, żeby sprawdzić, czy jego zdjęcia załapały się do numeru. Idzie dalej zaliczać pętle i cykać focie.
•    12:00 – zjada drugie śniadanie z kierowcą autobusu, w którym jechał. Przy okazji rozmawia z nim sobie.
•    14:30 – idzie do MkmDonald'sa, zjada coś tam na obiad.
•    15:40 – zepsuł się tramwaj, w którym jechał! Ludzie krzyczą na motorniczego, a MKM go broni i nakazuje ludziom wypierdalać.
•    17:00 – jedzie do zajezdni, pomaga trochę czasu przy czyszczeniu autobusu.
•    19:00 – idzie na dworzec nakarmić bezdomnych, wsiada w pociąg i jedzie na przedmieścia. Stamtąd wraca aglomeracyjną linią autobusową.
•    21:00 – jest w domu. Zjada kolację, wrzuca na fora swoje nowe zdjęcia i żali się, że poprzednich nie pokazali w Kasowniku. Kiedy skończy swoje gorzkie żale i zaczyna grać w Traffic Giant, w końcu musi się wczuwać w rolę.
•    22:40 – kładzie się do łóżka, bo część tramwajów rozpoczęła zjeżdżać do zajezdni.
•    23:00 – leży, nie może zasnąć.
•    23:20 – wciąż nie może spać.
•    23:50 – zaczyna liczyć pociągi...
•    00:15 – zasnął, gdyż tramwaje przestały jeździć.

 
Discuss (1158 posts)
basketball shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 23 2017 00:14:37
I needed to post you this little bit of word to say thanks the moment again for those extraordinary principles you've documented here. This is quite surprisingly open-handed of you to supply extensively exactly what many of us could have sold as an e-book to help make some cash for themselves, and in particular seeing that you could possibly have tried it in the event you decided. Those solutions also served as a easy way to fully grasp that someone else have a similar fervor much like my own to see very much more when it comes to this condition. I know there are numerous more pleasant occasions ahead for individuals who examine your blog post.
basketball shoes basketball shoes
#121683
nike huarache
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 23 2017 12:02:10
Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily brilliant opportunity to discover important secrets from here. It is often so pleasant and as well , stuffed with fun for me personally and my office mates to search the blog a minimum of three times in one week to see the newest things you have got. And indeed, I'm just actually pleased for the sensational ideas you serve. Selected two points on this page are indeed the very best we have all had.
nike huarache nike huarache
#121729
nike huarache
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 23 2017 23:08:02
I just wanted to jot down a simple comment so as to thank you for those lovely suggestions you are placing on this website. My incredibly long internet look up has at the end of the day been compensated with excellent knowledge to talk about with my friends and classmates. I would express that many of us website visitors actually are extremely endowed to live in a decent network with very many brilliant people with interesting techniques. I feel very much blessed to have seen your entire web site and look forward to tons of more brilliant minutes reading here. Thanks a lot again for all the details.
nike huarache nike huarache
#121786
yeezy boost
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 24 2017 15:28:25
I and my guys were digesting the nice secrets found on the blog and so quickly came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. All of the ladies became certainly excited to see them and have now simply been having fun with those things. Appreciation for genuinely very helpful and also for getting this kind of amazing areas most people are really wanting to be informed on. My very own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.
yeezy boost yeezy boost
#121843
skechers outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 24 2017 23:00:03
I must show my appreciation to you just for bailing me out of this type of instance. After surfing around through the internet and seeing opinions which were not powerful, I believed my life was done. Being alive without the strategies to the problems you have resolved all through your good review is a crucial case, as well as the kind which might have in a wrong way affected my entire career if I hadn't come across your web page. Your primary natural talent and kindness in controlling every aspect was invaluable. I am not sure what I would've done if I had not come across such a solution like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for your expert and amazing guide. I won't be reluctant to suggest the blog to any person who should get tips on this subject matter.
skechers outlet skechers outlet
#121888
Adidas NMD Women Imitation Fur Light Pink
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 25 2017 15:38:40
The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to learn, however I actually thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair when you werent too busy in search of attention.
Adidas NMD Women Imitation Fur Light Pink Adidas NMD Women Imitation Fur Light Pink
#121956
lacoste
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 25 2017 20:51:09
I am just writing to make you understand what a fine encounter my wife's girl undergone reading through your site. She noticed many things, most notably what it is like to have a very effective coaching mindset to let the rest really easily thoroughly grasp chosen hard to do subject areas. You undoubtedly exceeded our expected results. Thank you for showing such productive, healthy, informative and even unique tips about this topic to Kate.
lacoste lacoste
#121983
yeezy boost 350
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 25 2017 21:10:55
I simply wished to say thanks again. I'm not certain the things that I could possibly have achieved without the entire concepts shown by you directly on such a question. Previously it was a real depressing concern for me personally, but encountering the specialised form you resolved that took me to weep over happiness. I'm just thankful for your assistance and even hope you recognize what a powerful job that you're getting into training men and women through the use of your websites. Most probably you haven't got to know any of us.
yeezy boost 350 yeezy boost 350
#121986
michael kors outlet online
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 26 2017 04:49:13
My spouse and i ended up being absolutely fulfilled when John could round up his survey with the precious recommendations he was given out of the blog. It's not at all simplistic just to possibly be giving for free tips and hints that many other people have been selling. So we figure out we've got you to be grateful to because of that. Most of the explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will assist to foster - it is everything terrific, and it's helping our son and us do think the issue is pleasurable, and that's wonderfully pressing. Many thanks for the whole thing!
michael kors outlet online michael kors outlet online
#122034
jordan shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 26 2017 17:32:50
I wanted to develop a small remark to appreciate you for those awesome items you are giving out at this site. My time consuming internet research has finally been honored with wonderful suggestions to exchange with my good friends. I would suppose that we readers are very much blessed to dwell in a perfect community with very many marvellous individuals with good pointers. I feel extremely blessed to have encountered the webpage and look forward to many more cool moments reading here. Thank you once more for all the details.
jordan shoes jordan shoes
#122094
yeezy boost
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 27 2017 02:02:56
I wanted to compose you one little bit of word to finally say thanks a lot yet again about the superb opinions you have contributed on this website. It was quite incredibly generous of you to grant without restraint all that a few individuals might have offered for an electronic book to get some profit for their own end, even more so since you could possibly have tried it in case you wanted. These good tips as well worked to become a great way to know that other people have a similar passion like my personal own to see a whole lot more around this issue. I'm sure there are many more enjoyable instances ahead for those who check out your blog post.
yeezy boost yeezy boost
#122136
michael kors
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 27 2017 02:26:55
My husband and i felt very cheerful when Edward managed to do his reports through your ideas he made while using the weblog. It's not at all simplistic just to continually be offering methods which often some other people may have been selling. And we also fully understand we need the writer to be grateful to for that. The specific illustrations you made, the straightforward website menu, the friendships your site aid to instill - it's got mostly terrific, and it's really aiding our son in addition to us believe that that subject matter is satisfying, and that's seriously fundamental. Many thanks for everything!
michael kors michael kors
#122137
lacoste outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 27 2017 12:19:27
My spouse and i were very peaceful Michael managed to do his research through your precious recommendations he grabbed from your very own weblog. It's not at all simplistic just to be giving out tips and hints that many people today might have been making money from. We know we've got the blog owner to give thanks to for this. The type of illustrations you made, the simple web site menu, the friendships you can give support to engender - it's mostly spectacular, and it is helping our son and the family recognize that the situation is fun, and that's seriously pressing. Many thanks for all the pieces!
lacoste outlet lacoste outlet
#122182
yeezy boost
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 28 2017 10:32:38
My spouse and i have been absolutely excited Edward managed to complete his investigations through the entire ideas he got when using the weblog. It's not at all simplistic to just possibly be giving freely techniques that a number of people could have been making money from. We fully understand we now have the website owner to thank for that. Those illustrations you have made, the easy site menu, the relationships you make it easier to create - it is many astounding, and it's facilitating our son in addition to us feel that this subject matter is excellent, which is certainly really indispensable. Thanks for all the pieces!
yeezy boost yeezy boost
#122281
michael jordan shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 07:34:29
I wanted to write a small note so as to express gratitude to you for these unique guidelines you are giving at this site. My time consuming internet search has at the end been paid with professional facts to go over with my best friends. I 'd mention that we visitors are very much blessed to be in a decent network with very many wonderful individuals with interesting concepts. I feel pretty fortunate to have discovered the web pages and look forward to some more exciting times reading here. Thank you again for a lot of things.
michael jordan shoes michael jordan shoes
#122387
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 13:41:17
I precisely had to thank you so much once more. I'm not certain what I could possibly have sorted out in the absence of the actual creative ideas documented by you directly on my problem. This was an absolute frightening issue in my position, however , spending time with the very professional mode you handled that took me to jump over contentment. I will be grateful for the work and then sincerely hope you realize what a great job you are always carrying out teaching the rest through the use of your web site. I'm certain you haven't got to know any of us.
yeezy shoes yeezy shoes
#122420
michael kors outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 29 2017 17:02:04
Thank you so much for providing individuals with a very breathtaking possiblity to discover important secrets from this blog. It is always very terrific and also stuffed with a great time for me personally and my office co-workers to visit your site on the least three times a week to see the new issues you have got. Not to mention, I'm just always happy considering the eye-popping ideas you give. Some 1 tips in this posting are certainly the most effective I've ever had.
michael kors outlet michael kors outlet
#122434
michael kors outlet store
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 11:45:07
I enjoy you because of all your work on this site. Kim delights in getting into investigations and it is simple to grasp why. All of us learn all concerning the lively method you render vital tips through your web blog and therefore welcome contribution from other people about this area of interest and our own girl is certainly studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You are doing a great job.
michael kors outlet store michael kors outlet store
#122531
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 16:38:14
I definitely wanted to jot down a remark to appreciate you for those lovely points you are showing on this site. My rather long internet research has at the end of the day been paid with good quality ideas to go over with my colleagues. I would mention that most of us visitors are unquestionably endowed to live in a wonderful site with very many lovely professionals with good things. I feel really grateful to have encountered your entire site and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks once more for a lot of things.
yeezy shoes yeezy shoes
#122555
michael kors outlet online
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 30 2017 20:38:16
I enjoy you because of each of your work on this site. My mum delights in setting aside time for research and it's really obvious why. We all know all relating to the compelling tactic you render worthwhile tactics on your blog and as well recommend contribution from some others on that issue then our child is without a doubt understanding a lot. Take advantage of the rest of the new year. You're the one conducting a wonderful job.
michael kors outlet online michael kors outlet online
#122578
michael kors outlet online
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 31 2017 04:28:12
I am glad for writing to let you know what a impressive experience my child gained checking yuor web blog. She came to find a good number of issues, not to mention how it is like to have an awesome helping character to let the others very easily master specific problematic subject areas. You really did more than my desires. Thank you for imparting the informative, trusted, explanatory as well as unique guidance on your topic to Kate.
michael kors outlet online michael kors outlet online
#122628
yeezy shoes
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Mar 31 2017 21:07:07
I simply needed to thank you very much yet again. I'm not certain the things I would've carried out in the absence of the type of techniques revealed by you on such a problem. It had been a very alarming condition in my opinion, but viewing the skilled manner you resolved it forced me to cry over fulfillment. Now i'm happy for this work and in addition trust you realize what an amazing job you happen to be carrying out teaching others through the use of a site. I know that you have never got to know all of us.
yeezy shoes yeezy shoes
#122690
michael kors outlet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 01 2017 15:49:15
Thank you for all your hard work on this site. My mother delights in working on investigation and it's simple to grasp why. Most people hear all about the lively medium you offer both useful and interesting strategies via this web site and in addition encourage response from the others on that article then our daughter is in fact being taught a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always doing a really great job.
michael kors outlet michael kors outlet
#122738
yeezy boost 350
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 02 2017 04:45:08
Thank you for every one of your efforts on this web site. My daughter take interest in working on research and it's easy to see why. Almost all learn all relating to the powerful manner you render practical techniques on this blog and in addition recommend response from other individuals about this situation so our own princess is certainly starting to learn so much. Have fun with the rest of the new year. You are always performing a fantastic job.
yeezy boost 350 yeezy boost 350
#122794
new england patriots jerseys
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Apr 02 2017 13:17:50
My spouse and i were really relieved Emmanuel could carry out his analysis through your ideas he got from your very own web page. It is now and again perplexing just to continually be giving away instructions most people might have been trying to sell. And we all already know we need the blog owner to thank for this. All of the illustrations you've made, the simple site navigation, the relationships you will help to create - it is most exceptional, and it's really helping our son in addition to us know that this matter is amusing, which is certainly exceptionally pressing. Thanks for all!
new england patriots jerseys new england patriots jerseys
#122827
There are too many comments to list them all here. See the forum for the full discussion.
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (1158 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring