Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  przy.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ??? PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez doktorek   
niedziela, 22 stycznia 2012 18:31

Miłośnik Komunikacji Miejskiej – specyficzny rodzaj pasażera, który charakteryzuje się ogromną wiedzą na temat pojazdu w którym się znajduje, jak i o pozostałych w mieście/kraju/świecie (w zależności od stopnia zzielenienia), przeciwieństwo pracownika komunikacji miejskiej. Nie ma się co ich obawiać, dopóki zgadzasz się z ich poglądami na temat najnowszego mercedesa czy protrama.

MKM-owie zrzeszają się w kluby Miłośników Komunikacji Miejskiej. Największe z nich to pomorski, poznański, Jasnogórski, podwawelski, ze stolicy, chorzowski, wrocloveski i wodny.

MKM jako subkultura

•    Wzór MKM-a – nie ma, ta subkultura jest zbyt młoda i zbyt mało popularna, chociaż często MKM ma w rękach aparat;
•    Ideologia – przejazd w jak największym czasie w pojeździe komunikacji miejskiej, zdobycie wiedzy na temat komunikacji na całej planecie (w przyszłości – może nawet poza nią), nabycie własnego metra i postawienie go sobie w ogródku, założenie przedsiębiorstwa komunikacyjnego, stworzenie linii tramwajowej prowadzącej dookoła świata, zniwelowanie miejskich korków poprzez wyłączenie z ruchu wszystkich samochodów i motocykli (ludzie by wtedy podróżowali tylko na piechtę, rowerem i – przede wszystkim! – transportem miejskim, a i spóźnień by nie było i wszyscy byliby zadowoleni – zwłaszcza MKM-owie);
•    Charakterystyczne znaki zewnętrzne – bilet okresowy w kieszen, często też aparat do robienia zdjęć kamyczków między szynami tramwajowymi. Miłośnicy Komunikacji Miejskiej mają też często ciuchy prane ostatnio w Boże Narodzenie i o parę rozmiarów za małe. W końcu całe kieszonkowe i pieniądze, jakie zarabiają lub dostają od rodziców, muszą pójść na bilet (najwięksi hardkorowcy kupują sobie też na pospieszne linie, by być większym kozakiem);
•    Charakterystyczne zachowania – są zależne od rodzaju MKM-a. Opisane poniżej.

Typy MKM-a

•    Kabiniarz – nie wymaga głębszego omówienia, zawodowo zajmuje się kabiniarstwem;
•    Fotograf – łazi po tramwaju z aparatem i robi zdjęcia wszystkiemu i wszystkim: od przycisku do otwierania środkowych drzwi, po prawy pośladek kolesiany, która akurat podróżuje tramwajem.
•    Bierny – nie robi nic, tylko siedzi na swoim miejscu. Nieraz rozmawia o tramwajach i autobusach ze wszystkimi, którzy znajdą się w pobliżu. Do biernych zaliczamy także:
o    Obrońca – swą moc pokazuje dopiero wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego (zepsuje się autobus, ktoś chce wysiąść między przystankami itp.). Wtedy z heroiczną miną krzyczy na cały autobus broniąc za wszelką cenę kierowcy.
o    Pętlowicz – zalicza pętle (tzw. pętloseksualizm), często robi zdjęcia przystanków. Często zna wszystkie kolejne przystanki każdej linii w mieście.
•    No lifer – siedzi cały czas w domu, obczaja w internecie rzeczy na temat transportu. Istnieje parę podgatunków no liferów...
o   Forumer – zarejestrowany na forach o komunikacji, często jest najaktywniejszym userem (przykładowo: w ciągu roku ma statystykę godzin spędzonych online 300 dni)
o    Informator – całe dnie szuka informacji o komunikacjach miejskich coraz to bardziej odległych miejsc (zazwyczaj zna rozkłady jazdy wszystkich linii na całym kontynencie Antarktydy)
o    Niusman – siedzi na portalach i co chwilę odświeża stronę z nadzieją na nowego newsa.
o    Webmaster – sam robi stronę i portal o komunikacji, na którą zaglądają codziennie setki MKM-ów. W logu strony podaje swój numer konta z tekstem, że zbiera na własną stodwójkę.
o   Marzyciel – właściwie ten nie używa internetu. On całe życie przelegiwuje w łóżku śniąc (w nocy) i marząc (w dzień), spełniając różne fantazje na temat transportu zbiorowego.
o    Modelarz – też nie korzysta z neta. Klei w domu modele pociągów i ustawia sobie na półce. Spełnia marzenia o własnej zajezdni, czy bocznicy.
o   Szafofob – Uznaje tylko i wyłącznie jedna linię, która jest dla niego słuszna. Z pasażerami siedzącymi obok rozmawia tylko i wyłącznie o studentach i tramwajach, które stanowią zło. Zazwyczaj zajmuje miejsce "za szybką" po prawej stronie pojazdu, w pierwszym rzędzie siedzeń. Uznaje tylko i wyłącznie autobusy dwóch marek, z leżącym silnikiem. Odwieczny przeciwnik "szaf", w których znajduję się silnik w autobusie niskopodłogowym (przecież to, w końcu zajmuje 4 miejsca siedzące).
o   Gracz – gra przez cały dzień w jedyną słuszną grę jaką jest Traffic Giant (ew. OpenTTD lub Simutrans, teraz przerzucił się na Cities In Motion). W ten sposób spełnia się jako przyszły zarządca komunikacji miejskiej. Potrafi godzinami patrzeć w jeżdżące w te i we w te wirtualne tramwaje, autobusy i pociągi.
o    Wirtualny kierowca/motorniczy – gra godzinami w VBus (kierowca) lub ATS (motorniczy). Codziennie drukuje i wypełnia karty pracy wypełniając tak absurdalne rubryki jak godzinę odjazdu z przystanku i podpis przy tym. Gdyby mu za to płacono pobierałby trzy pensje plus nadgodziny. Czasem zatrudnia się wirtualnie w wirtualnych firmach przewozowych.
•    Bileciarz (kolekcjoner) – osobnik dręczący ludzi o skasowane bilety, oraz posuwający starsze panie na przystanku „bo tam leży pomięty bilet, prze pani, a ja takiego nie mam”. Następnie rozprowadza je nielegalnie wśród innych bileciarzy lub chwali się nimi w internecie. Gdy się nudzi jeździ pociągiem do różnych miast w celu skanowania ich powierzchni w poszukiwaniu biletów.
•    Kanarofil – Uwielbia kanarów, bo dzięki nim gapowicze zostają srogo ukarani. Najczęściej chwali ich w internecie, ponieważ robienie tego w miejscu publicznym (np. autobusie) mogłoby skutkować cotygodniową wizytą u dentysty.
•    Prawnik – bezustannie interpretuje przepisy dotyczące transportu zbiorowego, czym bardzo imponuje innym MKM-om. Jego zdolności prawnicze kończą się jednak podczas rozmowy z gimnazjalistą, który właśnie odbył pierwszą lekcję WOSu w swoim życiu.
•   Aktor polityczny – całymi dniami jeździ tramwajem celem zwiększenia liczby wyborców poprzez pokazanie im, że woli transport publiczny od konwoju limuzyn. Ten rodzaj zanika zaraz po wyborach.
•    Matematyk – chcąc przekazać, że jechał tramwajem, podaje numery wagonów i sumuje je.
•   MKM Nonsensopedysta – miłośnik zajmujący się tworzeniem Nonsensopedii, dzięki to któremu na bieżąco wiemy gdzie i który tramwaj właśnie rozłożyła korozja. Rodzaj ten dzieli się jeszcze na dwa podtypy:
•    Pierwotny – najpierw był miłośnikiem, a potem stwierdził, że swoją wiedzą może ulepszyć Nonsensopedię
•    Wtórny – nonsensopedysta, który stwierdził, że Komunikacja miejska jest znakomitym źródłem złości humoru

Zawód dla MKM-a


•   Metsiarz – wystarczy zatrudnić się w redakcji gazety Metro, by choć przez nazwę być zespolonym ze zbiorowym transportem;
•   Kanar – po prostu kontroler biletów, może zarabiać pieniądze jeżdżąc tramwajami (robota-marzenie...);
•   Kierowca / motorniczy / maszynista – jak wyżej, ale jeszcze lepiej – możliwość prowadzenia pojazdu!
•    Mechanik – pracuje taki w zajezdni, gdzie ma ciągle stałe kontakty z pojazdami, najczęściej od dołu;
•    Sprzątacz – też w zajezdni, pucuje autobusy, by mogły wyjechać na linię czyściutkie jak nieobsikany śnieg;
•    Fabrykant – pracuje w zakładzie robiącym np. tramwaje. Przyszłość MKM-a modelarza.
•    Pomiarowiec – jeździ w te i wewte całą zmianę i spisuje ile ludzi wsiadło i wysiadło. Wymarzona praca, bo można wiele w zbiorkomie zaobserwować.

 

Dzień z życia Miłośnika Komunikacji Miejskiej

Oto jak wygląda typowy dzień MKM-a (mieszanki wszystkich gatunków)
•    4:30 – budzą go tramwaje, które właśnie wyjeżdżają z zajezdni. Nie jeżdżą jeszcze na linii, więc MKM dopiero się przebudza.
•    5:00 – Wstaje z łóżka, je śniadanie, myje zęby (elektryczną szczoteczką w kształcie pociągu), ubiera się, gdyż tramwaje rozpoczęły kursowanie liniowe.
•    5:10 – wbija na fora o komunikacji miejskiej, odpisuje na posty.
•    5:30 – wychodzi z domu, idzie pozaliczać parę pętli.
•    10:00 – wbija do kiosku, kupuje czasopismo Kasownik, żeby sprawdzić, czy jego zdjęcia załapały się do numeru. Idzie dalej zaliczać pętle i cykać focie.
•    12:00 – zjada drugie śniadanie z kierowcą autobusu, w którym jechał. Przy okazji rozmawia z nim sobie.
•    14:30 – idzie do MkmDonald'sa, zjada coś tam na obiad.
•    15:40 – zepsuł się tramwaj, w którym jechał! Ludzie krzyczą na motorniczego, a MKM go broni i nakazuje ludziom wypierdalać.
•    17:00 – jedzie do zajezdni, pomaga trochę czasu przy czyszczeniu autobusu.
•    19:00 – idzie na dworzec nakarmić bezdomnych, wsiada w pociąg i jedzie na przedmieścia. Stamtąd wraca aglomeracyjną linią autobusową.
•    21:00 – jest w domu. Zjada kolację, wrzuca na fora swoje nowe zdjęcia i żali się, że poprzednich nie pokazali w Kasowniku. Kiedy skończy swoje gorzkie żale i zaczyna grać w Traffic Giant, w końcu musi się wczuwać w rolę.
•    22:40 – kładzie się do łóżka, bo część tramwajów rozpoczęła zjeżdżać do zajezdni.
•    23:00 – leży, nie może zasnąć.
•    23:20 – wciąż nie może spać.
•    23:50 – zaczyna liczyć pociągi...
•    00:15 – zasnął, gdyż tramwaje przestały jeździć.

 
Discuss (1452 posts)
nike air force 1 flyknit low white parts
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 00:27:23
nike air presto low utility black,kobe 10 jogger multicolor,womens nike free 5.0 2014 white,nike cortez gangster tennis,nike free tr flyknit 5.0 blue gold,nike air max 95 white grey university blue,nike mercurial vapor iii r9 amarillo,nike air max tailwind 6 purple gold
nike air force 1 flyknit low white parts www.technologyhandyman.net/nike-air-forc...w-white-parts-shoesv
#172824
nike free run 3 wine
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 01:12:04
nike hyperdunk 2015 mens camo,womens asics gel kayano 21 red grey,nike lunar ballistec 1.5 blue white hot lava,air max 2015 black,jordan flight 23 red blue,nike air max classic bw limited edition,nike air max 90 zebra black sail on,nike air max effort tr red
nike free run 3 wine www.cosmocrafters.com/nike-free-run-3-wine-shoesv
#172847
nike air max 2015 lunarlon
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 05:25:53
cheap nike air max thea mens,nike lunar duck,nike air max 97 black orange,nike air max tn femmes jaune blanc,nike air max tn womens grey gold,nike dunk high silver box,adidas superstar silber glitzer gr 38,air max 2017 grey
nike air max 2015 lunarlon www.paradiseawards.net/nike-air-max-2015-lunarlon-shoesv
#172921
coach madison handbags ebay email
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 07:35:08
oakley twoface polarized for salerayban tech thailand for saleasics gel quantum 360 dam盲nner grau matadidas tubular runner alle sort jokes
coach madison handbags ebay email www.warwickurology.com/coachoutlet_en/co...-handbags-ebay-email
#172956
ugg 3166 for sale georgia
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 10:58:19
oakley fuel cell eaglecheap oakley garage rock sunglasses woodgrainwholesale ray ban rb3026 aviator large metal ii l2846oakley fuel cell american flag polarized for sale
ugg 3166 for sale georgia www.teamperezproperties.com/uggfactory_e...166-for-sale-georgia
#173016
172h9yel
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 14:24:43
nike air max 90 olive green,nike internationalist weiß rosa,nike kyrie 2 marron bleu,nike good guy doll sb dunk custom sneaker,nike air max 90 hyperfuse aqua,chuteira nike mercurial victory 2 fg campo,air max 95 blue and black,nike dunk sky hi liberty
172h9yel www.172h9yel.com/
#173068
air max shoes for kids girls
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 14 2018 23:41:29
nike hypervenom trainers size 7salomon speedcross 3 deep blue videonike air max 97 premium tape qs silver bullet trainingunder armour steph curry 1 colorways
air max shoes for kids girls www.2royalcleaningok.com/50-off-sale/air...shoes-for-kids-girls
#173237
nike shox tl2 red
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 07:50:39
nike air zoom huarache 2k4 id,air max 90 premium warhawk,nike dunk sky high mesh black,nike air force 1 low premium id,nike air max olive green,nike air presto premium maroon,nike air presto premium paramount blue,nike air max tn olive green
nike shox tl2 red www.rainycitymedia.net/nike-shox-tl2-red-shoesv
#173363
Online Lenders
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 13:36:50
loans guaranteed approval loans loan with bad credit
#173483
mens north face fast drying jackets zara grommet
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 14:02:20
michael kors shoulder colgate inn ncmk elsie clutch adjustmentmichael kors wallets tilda williams jrmoncler vests womens khaki levis for sale
mens north face fast drying jackets zara grommet www.pastorsfornc.org/northfacewholesale_...jackets-zara-grommet
#173492
discount savannah pandora charms
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 14:45:36
mk bags lebanon junctionmichael kors wedges at dillardswomens moncler ski jacket uk quality for salemoncler coats white quarters for sale
discount savannah pandora charms www.jimstahoehomes.com/pandorawholesale_...annah-pandora-charms
#173515
moncler coats womens quilt for sale
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 20:35:19
cheap genuine oakley hijinx lensesdiscount oakley antix polarised sunglassesdiscount ray ban rb3025 polarizedair jordan 8 low playoffs tv schedule
moncler coats womens quilt for sale www.rhysdaviesdesigns.com/monclerclearan...omens-quilt-for-sale
#173656
Nike Kobe 8 Mens
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 15 2018 21:43:25
A person necessarily lend a hand to make seriously posts I might state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this actual publish extraordinary. Excellent activity!
Nike Kobe 8 Mens www.nikeoutlet-storeonlineshopping.com/n...e-8-mens-c36_58.html
#173688
coach luggage handbags macys furniture
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 00:04:14
adidas zx flux mens green silverbon march茅 nike kyrie 2 femmescanada goose vrouwen blauw montebello parka georgiamens canada goose hybridge hoody english regents
coach luggage handbags macys furniture www.st-nicholasschool.com/coachwholesale...bags-macys-furniture
#173753
discount pandora charms in michigan city in
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 00:04:49
coach poppy handbags outlet malaysiacoach backpacks handbags for sale indiadiscount jimmy choo miami blue bottle suede patent trainersjimmy choo boots beige for sale
discount pandora charms in michigan city in www.westerneuropenearshore.com/pandorafa...-in-michigan-city-in
#173756
nike blazer low premium
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 01:16:25
reebok classic etched ripple iii mennnsugg bailey bow brown yellowugg classic short boots womens sale packugg australia classic short stiefelette navy
nike blazer low premium www.vprestoration.com/trainersonline_es/nike-blazer-low-premium
#173779
air jordan retro 6 black purple
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 05:50:49
adidas porsche design sort,new balance garmin 890,010 air jordan horizon low mens lifestyle shoe,nike shox turbo grey orange,nike tiempo legend vi fg soccer boots blanco azul verde,nike dunk high denim,nike free trainer unc,nike free rn motion flyknit mens running shoe
air jordan retro 6 black purple www.pruspokane.net/air-jordan-retro-6-black-purple-shoesv
#173942
the north face jacket transit hooded down puffer sale
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 07:00:53
moncler womens vests zara ukulele for salecheap moncler womens jackets ireland for salemoncler coat age 12 walkthroughcheap moncler mens basile jacket black ops
the north face jacket transit hooded down puffer sale www.europeanresettlement.com/northfacewh...ded-down-puffer-sale
#173981
greenwebjobs
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 10:49:59
2015 mens nike lunarglide6 running shoes grey blue black,air max 2017 team red,adidas zx 600s very raresize,adidas xeno superstar,womens shoes sneakers nike cortez ultra moire 844893 106,http instagram suprafootwear for the supra womens spring 13 collection,adidas zx 500 og flower runner low top sneaker beige weiß,nike air max thea womens red
greenwebjobs www.greenwebjobs.com/
#174102
ugg australia mini bailey button fancy booties pattern
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 12:06:38
discount pandora charms momdiscount pandora charms edmonton retailersadidas yeezy boost 350 best replicaadidas superstar original dam忙nd
ugg australia mini bailey button fancy booties pattern www.sandiegorefit.com/uggoutlet_en/ugg-a...ancy-booties-pattern
#174136
discount pandora purple zen enamel charm
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 18:24:18
coach legacy cosmetic bag wholesalecoach backpacks bags singapore openchristian louboutin bianca spikes 140mm leather platform pumps blackchristian louboutin yacht spikes nubuck mens casual flat sneakers red
discount pandora purple zen enamel charm www.patrickwilbur.com/pandoradiscount_en...ple-zen-enamel-charm
#174303
adidas superstar white and gold
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 20:04:58
nike roshe red canada,air jordan future for sale online layby,adidas superstar pink glitter,nike air max 97 gold pink,air jordan retro 31 black,nike air max 90 red hyperfuse,nike lunar gato futsal,yeezy 350 boost v2 noir upgrades
adidas superstar white and gold www.pitsimulator.net/adidas-superstar-white-and-gold-shoesv
#174342
nike cortez x liberty london
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 16 2018 21:34:51
nike air max tailwind 6 black pink,nike air max tailwind 8 white light,nike air max 2017 id review,air max moto 9 review,nike flyknit air max sale bangalore,nike shox r4 velcro,curry 3 blue,nike lunarelite sky hi paris
nike cortez x liberty london www.svmn5v0b.com/nike-cortez-x-liberty-london-shoesv
#174391
air jordan retro 4 mint green orange
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 17 2018 08:05:01
air max more uptempo footlocker,orange blue mens nike lunarglide 6 shoes,adidas porsche design iii white,nike shox vc 2,nike air max 90 ultra 2.0 se serial,nike kyrie 3 mujeres azul,air max 2017 original,nike cortez blue white
air jordan retro 4 mint green orange www.0o345dwi.com/air-jordan-retro-4-mint-green-orange-shoesv
#174744
adidas zx 700 leopard joggesko
Kto to taki Miłośnik Komunikacji Miejskiej ???
Jul 17 2018 09:06:14
north face clooney thermoball triclimate 3 in 1 jacket menswomens north face ribbon jacket color nailsmens north face scythe jacket uk netflixthe north face mens nuptse 2 down jacket grey noise
adidas zx 700 leopard joggesko www.strikersbowlinggear.com/shoeswholesa...700-leopard-joggesko
#174775
There are too many comments to list them all here. See the forum for the full discussion.
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (1452 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring