Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  objazd2.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Miłośnicy zmienią rozkład jazdy PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Za pośrednictwem naszego serwera zaproponujemy już wkrótce szereg niezbędnych zmian, które należałoby wprowadzić w celu poprawienia funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Lepsza komunikacja z dworcami, częstsze połączenia na ulicę Buczka, Mieszka I czy uruchomienie weekendowej linii nocnej - to pomysły suwalczan na lepsze działanie miejskiej komunikacji. Mieszkańcy zgodnie przyznają, że zmiany są niezbędne. Nowy rozkładu jazdy opracowują miłośnicy komunikacji miejskiej.

Temat miejskiej komunikacji wywołał burzliwą dyskusję na forum suwalki.info. Wszyscy użytkownicy zgadzają się, że połączeń jest za mało, a te które już istnieją nie komunikują odpowiednio wszystkich części miasta. Mieszkańcy nie ograniczają się tylko do utyskiwania. Wielu z nich przedstawia konkretne pomysły na to, jak można poprawić komunikację.

Po raz wtóry została podniesiona kwestia niewystarczającego skomunikowania z dworcami. Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego do tak strategicznego miejsca nie ma należytego połączenia. - To jest co najmniej dziwne, że w mieście, które chce być nastawione na turystów komunikacja miejska nie zajeżdża na dworzec autobusowy! - pisze Basia. Suwalczanie zauważają także, jak absurdalny jest rozkład linii 19, która dowozi pasażerów kolei. Rozkład tego empeku nie jest zsynchronizowany z przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi pociągami. - Taksówkarze doskonale znają rozkład jazdy autobusów i pociągów, PGK goni wszystkie 19-tki na pusty dworzec PKP - słusznie zauważa forumowicz.

Głos na forum zabrali także miłośnicy komunikacji, którzy jak twierdzą są w trakcie opracowania projektu wprowadzającego istotne i liczne zmiany. Swoją propozycję zamierzają przesłać do Urzędu Miejskiego. - Zaproponujemy zmianę trasy linii 17 i kursy ulicami: Szpitalna - Reja - Kowalskiego - Pułaskiego - Świerkowa - Kasztanowa - Różana - Północna - Kolejowa - Utrata - Przytorowa/Dworzec PKS.

- Projekt który opracowujemy zakłada wykorzystanie 32 z 34 autobusów wykorzystywanych przez PGK (2 autobusy to rezerwa). Zakładamy również wprowadzenie linii nocnej od 21:30 do 2:30 w dni powszednie oraz w soboty niedziele i święta od 21:30 do 4:30. Już wkrótce zaprezentujemy go. Zmian dokonaliśmy w oparciu o głosy Pasażerów - pisze jeden z miłośników przedstawiający się jako „doktorek”. Z opracowywanego planu wynika, że zmian będzie naprawdę wiele. Dla przypomnienia należy dodać, że dotychczasowy rozkład został przygotowany przez firmę specjalizującą się w takich projektach. Niestety koncepcja optymalizacji tras komunikacji miejskiej zupełnie się nie sprawdziła.

Ludzie upominają się także o dojazd do Parku Naukowo-Technologicznego, fabryki Forte, ulicę Sikorskiego, Buczka i inne części miasta. - Moim zdaniem przydałoby się więcej połączeń na ulicach Szpitalną, Daszyńskiego, Franciszkańską gdyż aby dojechać bez przesiadki do miasta trzeba chodzić na Reja - pisze forumowicz Czesiek. O lepszy dojazd walczą także mieszkańcy os. Piastowskiego. Suwalczanie nie szczędzą także słów krytyki komentując poczynania prezesa Marka Giedrojcia i władz miasta, które nie korzystając z miejskiej komunikacji nie dostrzegają problemu.

Zdaniem suwalczan zniesione powinny być także opłaty za bagaż, wprowadzone natomiast bilety czasowe. Taka opcja (bilety 20-minutowe, godzinne i dobowe) sprawdziły się w wielu miastach w Polsce.

W której części miasta rozkład jazdy ZKM wymaga najpilniejszych zmian?

Oto propozycje opracowane przez nas:

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK SZKOLNY

1. Wydłużenie linii 4 do Dwernickiego/Plaza
2. Zmiana trasy linii 5 aby objęła ona obsługę ulicy Sikorskiego i Emilii Plater. Zmiana jej częstotliwości. Na odcinku Plac Marii Konopnickiej - Krzywólka w godzinach 6 - 20 co 10 minut.
3. Połączenie linii 6 i 17 z powodu, tego, iż linia 17 dubluje linie odjeżdżające ze Szpitala.
4. Dostosowanie kursów linii 5,7,14 do częstotliwości odjazdów z Placu Marii Konopnickiej i Krzywólki co 10 minut.
5. Zmniejszenie wariantowości linii 10 poprzez zmianę jej trasy i podział jej na 2 odrębne linie. Linia 10 na trasie Sejneńska - Jasionowo - Sejneńska i utrzymaniem dotychczasowej trasy od ulicy Noniewicza. Utworzenie nowej linii zwanej pracowniczej na trasie Nowomiejska/Gazownia - Dubowo - Nowomiejska/Gazownia.
6. Zmiana trasy linii 11 i włączenie jej na ulicy Leśnej oraz kilka kursów do Cmentarza Komunalnego.
7. Utworzenie nowej linii z Dojazdów na Pętlę, Przejazdów Technicznych oraz Zjazdów do Zajezdni na trasie Sejneńska/PGK - Północna/Os. Kamena i odwrotnie.
8. Zmiana trasy linii 14: powrót z Krzywólki przez ulicę Kościuszki do Waryńskiego i dalej do Sejneńskiej/PGK. Dzięki temu Komunikacja Miejska będzie poruszała się na 3 najważniejszych arteriach naszego miasta: Linia 5 przez Emilii Plater, Linia 14 przez Kościuszki, Linia 7 przez Noniewicza.
9. JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN częstsze odjazdy z Dworca PKS i połączenie z Dworcem PKP oraz dostosowanie kursowania autobusów do przyjazdów i odjazdów zarówno ważniejszych autobusów PKS jak i pociągów PKP. Zaproponujemy tu zmianę trasy linii 17 i kursy ulicami: Szpitalna - Reja - Kowalskiego - Pułaskiego - Świerkowa - Kasztanowa - Różana - Północna - Kolejowa - Utrata - Przytorowa/Dworzec PKS. Powrót tą samą trasą.
10. Zmiana trasy linii 18, tak aby kursowała przez Kościuszki, Waryńskiego i dalej w kierunku Utrata/Mereckiego.
11. Zmiana trasy linii 20 na okólną: 1.Maja - Waryńskiego - Noniewicza - Wigierska - 24.Lipca (Przedłużenie Wigierskiej) - Grunwaldzka - Mieszka I - Sikorskiego - Dwernickiego - Kolejowa – Połnocna - Różana - Kasztanowa – Świerkowa – Pułaskiego – Kowalskiego - Reja – Bulwarowa – SIKORSKIEGO - Mieszka I. - BAKAŁARZEWSKA/KRUSZBET - Grunwaldzka - 24. Lipca - Wigierska - 1.Maja (Pętla).
12. JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN Zmiana częstotliwości kursów linii 21 do i z Poddubówka. Proponujemy aby linia kursowała co 30 minut.
12. Przetrasowanie linii 11 i 21 na ulicę Kościuszki dzięki czemu autobus będzie tu co 15 minut a na Noniewicza co 10 min.

Poniedziałek - piątek bez szkół, ferie i wakacje:

W Suwałkach wyróżniamy 3 typy dni Poniedziałek Piątek:
Szkolny

Bez Szkół Wakacyjny
Proponujemy połączyć rozkład wakacyjny oraz ten z dnia poniedziałek - piątek bez szkół. Da to czytelniejsze rozkłady jazdy.

1. Zmiana częstotliwości odjazdów linii 5,7,14 z Placu Marii Konopnickiej i Krzywólki z co 10 minut na co 15 minut.
2. Zmiana częstotliwości kursów linii 20. Jeden kurs rano i jeden po południu w kierunku Bakałarzewska/Kruszbet.
3. Zmiana częstotliwości kursów linii 21 w i z Poddubówka z co 30 minut na co 1 godzinę.
4. W okresie letnich wakacji szkolnych uruchomienie zielonych linii:
Jednej na trasie dotychczasowej 2 z wydłużeniem do Wigier.
Drugiej linii aby objęła kursy na działki przy ulicy Szopena i na Sianożęć.

Soboty:
1. Zmiana częstotliwości odjazdów linii 5,7,14 z Placu Marii Konopnickiej i Krzywólki z co 15 minut na co 20 minut.
2. JEDNA Z WAŻNIEJSZYCH ZMIAN zmiana częstotliwości kursowania linii 11 na Bazar. Proponujemy uruchomienie jej w godzinach od 7:00 do 12:30 co 20 minut. Na trasie Grunwaldzka/Bazar - Północna/os. Kamena - Grunwaldzka/Bazar. Oraz utrzymanie dodatkowych 5 kursów w kierunku osiedla Zahańcza oraz ulicy Leśnej.
3. Uruchomienie nowej linii zwanej pracowniczej na trasie Nowomiejska/Gazownia - Dubowo - Nowomiejska/Gazownia.
4. Częstsze kursy linii 18.
5. Zmiana częstotliwości linii 19 aby kursowała o tych samych godzinach z częstotliwością co 1 godzinę.
6. Zmiana częstotliwości kursów linii 21 w i z Poddubówka z co 30 minut na co 1 godzinę.

Niedziele i święta:
1.Zmiana częstotliwości odjazdów linii 5,7,14 z Placu Marii Konopnickiej i Krzywólki z co 20 minut na co 30 minut.
2.Częstsze kursy linii 18.
3. Zmiana częstotliwości linii 19 aby kursowała o tych samych godzinach z częstotliwością co 1 godzinę.
4. Zmiana częstotliwości kursów linii 21 w i z Poddubówka z co 30 minut na co 1 godzinę.

Zmiany mające na celu poprawienie i usprawnienie Komunikacji Miejskiej:
1. Tablice informacyjne na przystankach autobusowych na rozkład, mapę i najważniejsze ogłoszenia.
2. Zmiany informacji na wyświetlaczach autobusów (dodanie do kierunku linii dodatkowych kierunków np. 19->Wojska Polskiego/Dubowo przez Hubala/WSP 21-> Poddubówek przez Szafirowa/MISPOL, 18-> Szpital przez Cmentarz Komunalny.
3. Dogranie zapowiedzi brakujących przystanków.
4. Wprowadzenie większej ilości przystanków na żądanie.
5. Likwidacja przystanku 205-Szpitalna/Szpital. I skierowanie kursów przez pętlę Szpital, w celu ułatwienia dojścia do Szpitala osobom starszym i mniej sprawnym.
6. Utworzenie szaty graficznej ogłoszeń.
7. Włączenie przystanku 291 - Hamerszmita w trasę linii 9 i 11.
8. Ustawienie przystanku tymczasowego w Dubowie Drugim przez które jeżdżą teraz autobusy linii 3 i 21. Apel pasażerki, która prosiła o niego w imieniu osób starszych i dzieci, ponieważ dojście do przystanku Buczka/Szafirowa jest w czasie remontu z powodu wzmożonego ruchu bardzo niebezpieczne stwarzające zagrożenie.
9. Zniesienie opłat za bagaż przewożony w autobusach. Tego typu opłaty istnieją już wyłącznie w Suwałkach.
10. Bilety godzinne i dobowe. Sprawa miała zostać rozwiązana w okresie minionych wakacji jednak o niej zapomniano.
11. Ogłoszenia na przystankach o zmianach, które następują w komunikacji miejskiej. Pojawiają się bardzo rzadko.

 
Discuss (183 posts)
nike huarache
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 24 2017 02:59:17
Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants rather more consideration. I抣l in all probability be again to read way more, thanks for that info.
nike huarache www.nike-huarache.me.uk
#118780
adidas ultra boost uncaged
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 24 2017 13:57:33
Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
adidas ultra boost uncaged www.adidasultraboost.us.org
#118858
hogan shoes
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 24 2017 22:53:37
There are some interesting deadlines in this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I'll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly
hogan shoes www.hoganshoes.us.com
#118957
yeezy boost
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 25 2017 10:06:56
Thanks for your whole effort on this blog. Kate loves getting into investigations and it's easy to understand why. All of us know all of the powerful tactic you present practical thoughts via this web blog and therefore boost contribution from other individuals on that idea while our own girl is in fact studying so much. Take pleasure in the rest of the new year. You are always performing a superb job.
yeezy boost osws.uk/yeezyboost
#119070
yeezy shoes
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 25 2017 17:02:10
A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he in reality bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you change into experience, would you mind updating your weblog with more details? It is extremely useful for me. Huge thumb up for this blog put up!
yeezy shoes www.yeezy-shoes.us
#119131
michael kors uk
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Jan 26 2017 00:20:17
Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make an excellent article?but what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances appear to get one thing done.
michael kors uk www.michael-kors-handbags.org.uk
#119221
cdortchlcsw
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 01 2018 15:14:38
ybdijitalplanlama, websitedeveloperslosangeles,
cdortchlcsw
#123497
vertigo-law
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 05 2018 10:34:26
autokyiv, familycivilrights,
vertigo-law
#123525
proudhorses
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 05 2018 23:28:46
april5, acebiznetwork,
proudhorses
#123573
simonevery
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 09 2018 05:04:21
planeta-plastik, oldgloryradio,
simonevery
#123678
lalalachoir
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 19 2018 23:25:02
dessewffy, hobbyservo,
lalalachoir
#124000
bryanixon
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 20 2018 09:31:34
skyvue-aerial-photos, samedaydelidelivery,
bryanixon
#124030
yourdreamtechnologies
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 20 2018 20:22:47
westkendallscion, wickyware,
yourdreamtechnologies
#124062
answersar
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 27 2018 12:47:13
kyrie 2 gray purpleair jordan 11 turbo green erica menajordan 3 couple carmineslouboutin boots grey ukchristian louboutin victoria beckhamlouboutin flat leather blacklouboutin pumps review indonesia
answersar
#124229
atollbreak
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 27 2018 13:27:52
air jordan 3 wolf grey release datenike flyknit racer triple black desertnike roshe run womens shoe 75ugg australia women s classic mini double zip leather boot 6.0ugg nightfall boots sale mensugg classic short pink ribbon necklaceugg classic tall tasman boots ladies
atollbreak
#124240
cmlyon
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Mar 27 2018 14:52:24
green purple mens air jordan 9 shoesgreen yellow womens adidas gazelle boost shoesgrey green womens adidas harden shoesnfl knit hat silvernike cap black vintage cyclingrebel8 knit hat blueroyalblue thunder gray oklahoma city mitchell new era and ness nba under over snapback cap
cmlyon
#124265
nike air max bw womens white gold
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 03 2018 00:27:41
mens nike free run 2 grey white nike flyknit lunar 1 oreo nike air force 1 black white suede kyrie 2 donut adidas stan smith white gold bota adidas neo rugged high yellow boot
nike air max bw womens white gold
#124338
ladolcefamilylaw
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 07 2018 16:36:47
mickiraproductions, joyfreshfood,
ladolcefamilylaw
#124411
treuphotography
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 18 2018 21:33:27
drmoonnd, orange3,
treuphotography
#124971
mbp-sites
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 22 2018 12:26:07
spcjesva, lhsaatacoma,
mbp-sites
#125185
kelownacondoforsale
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 23 2018 01:58:37
rhythm-and-ribs, pelhambaydentist,
kelownacondoforsale
#125273
gofishbaits
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 24 2018 15:08:36
nike air presto womens black green nike air max 95 winter sneakerboot black nike dunk sky hi mesh white nike air max 2017 womens blue orange nike blazer vintage low nike air max zero x liberty roshe run leopard flower nike hyperdunk high top elite
gofishbaits
#125418
bagsviptrade
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 24 2018 17:47:10
nike lebron 12 low oro rojo nike air max 95 womens white silver air max 90 leather black adidasi nike air max verde neon air jordan horizon blanc orange billig adidas samba primeknit herren orange nike free rn volt air jordan future burgundy woman
bagsviptrade
#125459
mansfieldriversideretreat
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 24 2018 20:26:05
newccl, mybidpros,
mansfieldriversideretreat
#125528
charlsz
Miłośnicy zmienią rozkład jazdy
Apr 24 2018 22:52:59
air jordan 13 retro pink womens nike air max 1 hyper blue yellow liberty nike air force 1 comfort qs mens nike zoom pegasus 33 red orange adidas zx 850 for salg near me nike air force 1 ac premium mens shoe nike roshe one varsity red adidas springblade drive 2.0 orange rot
charlsz
#125543
There are too many comments to list them all here. See the forum for the full discussion.
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (183 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring