Zakład Komunikacji Miejskiej w Suwałkach informuje, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami jakie weszły do rozkłady jazdy.                                                                                      Data i Godzina:
 • Pogoda:  Plan Komunikacji Miejskiej:  Akcja życzliwość:
  Losowe zdjęcie:

  Przystanek.jpg  Jesteśmy na FACEBOOK - u :
  Ankieta:

  Jak oceniasz rozkład jazdy komunikacji miejskiej
   
  Liczba Odwiedzających:

Horror miszkańców podsuwalskich wsi PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Linia 4 z PłocicznaMimo że młodzież ma wolne od szkoły to wciąż duża część mieszkańców Suwałki przemieszcza się do pracy, na spotkania i do domu za pomocą komunikacji miejskiej. Szczególne trudności w dostaniu się do i z miasta mają mieszkańcy pobliskich miejscowości. W wakacje rozkład jazdy autobusów jest wyjątkowo okrojony.

Okres wakacyjny zawsze wiąże się ze zmniejszeniem liczby kursów autobusów komunikacji miejskiej. Wydawałoby się, że taki stan rzeczy jest jak najbardziej adekwatny do nowych, letnich warunków. Uczniowie nie muszą bowiem jeździć do szkół, a wielu suwalczan wyjeżdża na urlop. Ludzi w autobusach jest więc zdecydowanie mniej. Z ekonomicznego punktu widzenia, rzadkie kursowanie autobusów jest zatem uzasadnione.

Co jednak z osobami spoza Suwałk, którzy codziennie muszą dojeżdżać do miasta do pracy? Rozkłady jazdy autobusów na pewno im życia nie ułatwiają. Do Płociczna ostatni autobus miejski odjeżdża o 17:27. A jeśli prace kończymy o 18? Można oczywiście wziąć taksówkę, czekać na podwózkę albo najlepiej po prostu przyjechać do pracy rowerem. Mieszkańcy Płociczna nie są jednak w najgorszym położeniu. Ci, którzy autobusem miejskim dojeżdżają z Żylin, wszystkie swoje sprawy w mieście muszą pozałatwiać do 15:35. Dla jego mieszkańców zatem, wyprawa do miasta to nie lada wyzwanie. I niestety, można by tak wyliczać dalej…

- Jeżdżę do Suwałk tylko wtedy, kiedy syn jest w domu i może mnie zawieźć. Autobusy kursują za rzadko, a ja nie mam zwykle czasu żeby czekać 2 godziny na powrót do domu - relacjonuje Pani Jadwiga, mieszkanka Okuniowca. – Najgorzej jest kiedy musze dostać się do lekarza - mówi mieszkaniec tej samej wsi. – Nie raz, z domu wyjeżdżam po 7, choć wizytę mam na 13.00. Następny autobus do Suwałk jedzie dopiero po 15.00 - dodaje. Podobne problemy mają inni mieszkańcy wsi, którzy na co dzień obchodzić się muszą bez samochodu.

- Rozkład jazdy autobusów linii, które wyjeżdżają poza teren miasta uzgadniany jest przy współpracy z Urzędem Gminy oraz Zarządem Miasta- mówi Adam Kacprzyk, Kierownik Zakładu Komunikacji Miejskiej w Suwałkach. - Do końca sierpnia zmian w obecnym rozkładzie nie przewidujemy. Do tej pory nie otrzymywaliśmy bowiem żadnych skarg dotyczących jakichkolwiek nieprawidłowości w rozkładzie – dodaje Kacprzyk.

Od września mają powrócić stare rozkłady jazdy. Przydałoby się jednak nanieść na nie kilka poprawek, które ubogaciłyby nieco wachlarz możliwości podróżowania do i z Suwałk. A gdy znów przyjdą wakacje można byłoby bardziej przyjrzeć się interesowi społecznemu niż słupkom finansowym. Niewątpliwie niektórym mieszkańcom gminy żyłoby się wówczas lżej. Szczególnie tym starszym i pozbawionym innych środków komunikacji.

Pozwoliliśmy sobie sprawdzić tę sytuację. Po zmianach 5 listopada 2009 r. linia 8 kursowała 4 razy na dobę w godzinach: 6:35, 8:05, 14:30, 15:50 w dni powszednie, linia 9 kursowała 6 razy na dobę w godzinach: 6:20, 7:00, 9:30 wyłącznie do Bakałarzewskiej, 13:30 wyłącznie do Bakałarzewskiej, 14:45 oraz 16:15. Natomiast teraz linia 8 kursuje 3 razy na dobę w godzinach 6:35, 15:03 oraz 16:28 z Parku Marii Konopnickiej, a linia 9: o godzinie 6:30, 9:40 do Bakałarzewskiej 14:45 do Bakałarzewskiej oraz 15:30.

Zarówno po 5 listopada 2009 r jak i 1 września 2011 r. sprawa z dojazdem do tych wsi nie była zbyt wesoła. Przypomnijmy, iż w kwietniu 2012 r. została napisana do ogólnej wiadomości petycja w sprawie zmian na linii 21. Nie przyniosła ona zbyt dużych efektów. My ze swojej strony możemy zagwarantować, że będziemy śledzić tę sprawę na bieżąco i postaramy się pomóc mieszkańcom w zmianie rozkładów.

 
Quick Post

Enter code here  

Discuss this item on the forums. (0 posts)
Mapa Strony
Artefico - projektowanie stron internetowych, usługi informatyczne, instalacje alarmowe i monitoring